Otázky pro tvůrce map Zdeňka Janů a Zdeňka Rajnoška

Jak to vypadá v lese?

ZJ: V prostoru Kladek přibylo poměrně hodně oplocenek a bílé barvy na úkor hustníků. Zásadní roli tu bude hrát opět fyzička, což je na první pohled patrné i z parametrů tratí. Terén u Valchova mě mile překvapil, i když si ho matně pamatuji z béček z r. 2006. V závodním prostoru je hodně terénních detailů a velký poměr vysokého borovicového lesa na který na Moravě moc zvyklí nejsme. Bude to rychlé.

ZR: Oba terény se hodně liší. Sobotní, většině startujících známý, terén je z mého pohledu ideální na klasiku. Rozlehlý lesní prostor, velké převýšení, mnoho údolí, přes která se snadno natahují dlouhé postupy. Zároveň zde není vysoká koncentrace detailů vegetačních ani terénních. O výsledku by tedy měly rozhodovat volby postupu a ne dohledávky. Tak jak to má na klasice být. Prostor nedělního závodu je naopak na detaily bohatý - terénní tvary vzniklé těžbou se mísí s erozními. O objekty vhodné na kontrolu není nouze. Zvláštností je "náklon" celého prostoru. Z Valchova (centrum závodu) se celý les poměrně prudce svažuje do Boskovic. Snad toho moc neprozradím, když budu hádat, že závěr tratí bude dost do kopce. Sobotní prostor je převážně listnatý, nedělní jehličnatý, jednu příjemnou vlastnost mají ale oba terény společnou - na mapách bude hodně, na poměry v Hanácké oblasti opravdu hodně bílé. :)

Jak se vám pracovalo?

ZJ: Na Kladkách šla práce rychle. Čím rychleji, tím víc bolely nohy. :) U Valchova bylo třeba dát si hodně záležet na čitelnosti mapy a vybrat jen ty podstatné informace, které závodník opravdu potřebuje.

ZR: Charakter práce v jednotlivých prostorech byl rozdílný, nejen kvůli odlišnosti, ale také podle stáří předchozích map. Mapa na sobotní klasiku byla cca 3 roky stará. Šlo tedy o to uvést soubor do souladu s mapovým klíčem a důkladně prochodit celý prostor. Naopak mapa na nedělní middle je zbrusu nová. Kombinace hezkého průběžného lesa, vrstevnicových detailů, bohaté úrody borůvek a pěkného letního počasí z toho vytvořila práci za odměnu. Škoda že ten les nebyl větší.

Jak moc se liší aktuální terény od původních?

ZJ: Oba nové terény jsou navzájem hodně odlišné a každý se hodí jen na tu svou disciplínu, která v nich proběhne. Původní terén u Malého Hradiska je více univerzální.

ZR: Srovnám-li obě staré mapy s novými, tak největší rozdíly jsou způsobeny "kůrovcovou" těžbou - přibylo žluté. V prostoru nedělního middlu ale většina světle zelených hustníků (předchozí mapa z roku 2006, mimochodem velmi dobrá) již vyrostla, a tak je na mapě i víc bílé.

Kluci, kolik jste toho měli v Malém Hradisku zmapovaného, když jste byli doslova "na minutu odvolání"?

ZJ: Já jsem tam už pár dní odpracováno měl, asi kilometr a půl.

ZR: Hotová byla přibližně třetina prostoru. Nepříjemné bylo, že nám neustále káceli pod rukama, nebo spíš pod nohama. Takže i části, které jsme považovali za hotové dostály četných změn.

Byl to pro vás šok?

ZJ: Překvapení to bylo, ale nestalo se nám to poprvé. V podobné situaci jsme se ocitli také loni na jaře, když se omezovaly závody kvůli pandemii. Bohužel, i situace kolem kůrovcové kalamity takové náhlé změny přinést může. Hlavně že se rychle našly zástupné prostory a nebylo nutné závod zrušit.

ZR: Bylo to určitě překvapení. Zvlášť když jsem zrovna vystoupil z auta a zapínal GPSku. :)

Prospěla nebo uškodila tato změna závodům?

ZJ: Po pasekách asi nikdo běhat nechce, takže si myslím, že spíš prospěla. Nové terény určitě nabízí prostor pro stavbu pěkných tratí. Jen pořadatelé to budou mít celé trochu složitější.

ZR: Na rovinu říkám, že změna prospěla. Pro klasiku byl vybrán vhodný prostor pro klasiku a pro middle prostor výborný pro middle. :)

Kdo vyhraje v hlavních kategoriích?

ZJ: Téhle otázky jsem se bál. :) Adeptů na vítězství je víc a všichni mají stejné šance. Bude rozhodovat aktuální forma a ta se po letních měsících těžko odhaduje. Ale když musím tipovat, bude to takto: Kladky: Zdenka Kozáková a Mára Minář; Valchov: Vojta Král a Denisa Kosová.

ZR: sobota : Štičková, Minář, neděle : Kosová, Král. Vysoko budou ovšem i manželé Kozákovi. :)