ROZHOVORY

Český pohár poprvé v Lipníku nad Bečvou
Starobylé město v Moravské bráně a jeho památková zóna budou svědky prvního závodu v orientačním běhu ve své historii. Tento závod proběhne v sobotu od 16 do 20 hodin a centrum bude na lipenském náměstí T. G. Masaryka. Tomuto závodu, který je pro hlavní kategorie mužů a žen Elity zařazen i do Světového rankingu (žebříčku), budou však předcházet další akce. Jednak to bude dopolední závod štafet v lesích u Helfštýna, obdobný závod bude následovat rovněž v neděli. Na páteční dopoledne je nachystán instruktážní a náborový závod pro školy, který proběhne v rámci celostátní akce Českého svazu orientačních sportů „Dny orientace v přírodě“.

Na to jak vnímá vedení města organizaci významného závodu v historickém centru jsme se zeptali starosty města Ing. Miloslava Přikryla.
„Město Lipník nad Bečvou má možnost podílet se na významné sportovní akci, která oživí sportovní i kulturní život ve městě a přiláká kromě sportovců a jejich fanoušků, také širokou veřejnost. Lipník nad Bečvou je městem památek, přesto vždy na sport pamatuje a sportovce pokaždé srdečně uvítá. Soutěžící se budou pohybovat pomocí mapy v historickém centru Lipníka, budou mít tak možnost prohlédnout si městskou památkovou rezervaci, zcela netradičně, v pohybu. Věříme, že závod bude pro všechny účastníky i návštěvníky pěkným zážitkem a že se do města, i na hrad Helfštýn, rádi vrátí i při jiných příležitostech.“

Jak vůbec vznikla myšlenka závodu v Lipníku, to už je otázka pro Dušana Vystavěla, předsedu spolupořadatelského oddílu.
„Před šesti lety jsme pořádali obdobnou „trojkombinaci“ v nedalekých Teplicích, Rybářích a Valšovicích. Pro rok 2014 jsme hlavními pořadateli Akademického mistrovství světa – bylo tedy potřeba uspořádat patřičnou generálku. Možnost využití Lipníka, kde ještě v minulosti nikdy mapa pro orientační běh nebyla, ve spojení s lesy u Helfštýna se tedy přímo nabízela. Pro Lipník hovořilo i ten fakt, že ihned od počátku jsme nalezli ve městě velikou podporu našeho záměru. V minulosti jsme ve spoustě měst a obcí, ve kterých jsme pořádali závody, jsme nacházeli u místních obyvatel a starostů velkou podporu, v Lipníku však extrémně velkou

Takže se můžeme těšit na pěkný závod. Kdo by měl patřit k favoritům v hlavních kategoriích – to je opět otázka pro Dušana Vystavěla.
„V mužské elitě by to měl být především maďarský závodník Adam Kovács, který před 14 dny zazářil na nejslavnějším štafetovém závodě na světě švédské Tiomile. Sekundovat by mu měl jistě i český reprezentant Jan Mrázek z Prahy, mistr České republiky z roku 2010. Své poslední slovo také jistě ještě neřekl hradecký závodník Petr Losman, vítěz závodu Světového poháru z roku 2002, který proběhl v Prostějově. Letošní sezónu celostátních závodů výborně zahájili závodníci z Pardubic, kteří přijedou v plné sestavě v čele s vedoucím mužem Českého poháru Radkem Nožkou. Ze slovenských závodníků dávám největší šance Pavlu Bukovacovi, ze závodníků našeho regionu by měl mít největší šance na úspěch Roman Zbranek“.

Jak v kategorii žen?
„ Těžko tipovat vítězku K hlavním favoritkám určitě budou patřit členky širšího výběru reprezentace Kristýna Kovářová a Martina Spurná z Prahy, dále velmi silné závodnice Žabovřesk Brno – sestry Hlavovy a zejména pak Eva Kabáthová, nebo fyzicky velmi dobře připravená Marta Fenclová z Pardubic. Také Jana Macinská z Košic by mohla navázat na své juniorské úspěchy, a z maďarských závodnic pak nejspíše Ildiko Szerencsi“

Během celého závodu bude probíhat na náměstí T. G. Masaryka doprovodný kulturní program, takže si na své přijdou nejen sportovci. Pro nejširší veřejnost bude také možnost seznámit se s orientačním během na trati pro příchozí. Nejlepší sportovci budou na závěr prvního dne dekorování starostou a vílou Tílinkou – symbolem města Lipník nad Bečvou.

„Všem soutěžícím přejeme hodně štěstí, mnoho sil a nezdolného sportovního ducha“ dodává starosta města Miloslav Přikryl.