ROZHOVORY

Vyzývací pohár v Lipníku nad Bečvou – otázky pro místopředsedu ČSOS Ivana Matějů
Jak vnímáte význam tohoto orientačního víkendu, který se připravuje do města Lipník nad Bečvou a v okolí hradu Helfštýna?
Obdivuji tyto akce, jejich technické uspořádání je dosti složité a časový program značně náročný. Již uspořádání tří hlavních závodů ČSOS v OB ve dvou dnech je velký počin, ale organizátoři z UOL a JPV si vlastně přidali ještě další dva závody. Oceňuji, že vedle vrcholových závodů se již v pátek dopoledne bude konat náborová a instruktážní akce pro školy „Dny orientace v přírodě“, která má své místo přímo v historickém Lipníku a jeho městských parcích. Vydali jsme pro tuto příležitost novou výukovou mapu, která potom bude k disposici učitelům tělesné výchovy a dalším sportovním zájemcům.

Co říkáte i na tu další novou akci, která se nazývá – ČEZ Challenge Cup, vyzývací pohár pro krajské výběry“?
Rovněž tato akce mne zaujala a jak ukazují došlé přihlášky, tak ji pochopily i naše krajské svazy. Je to výborná příležitost jak v určitém mezidobí v první polovině sezóny změřit své síly mezi krajskými výběry žáků a pomoci motivovat své svěřence. Trenéři a vedoucí mládeže poznají jestli jejich příprava a snažení v zimním a jarním období měla svůj smysl, a kam napřít svou pozornost před podzimním vyvrcholením na M ČR žákovských družstev, resp. před startem krajských výběru na olympiádě dětí a mládeže.

A to je další otázka? Jak to vůbec vypadá s perspektivou OB a ODM?
V roce 2011 byl vůbec poprvé zařazen orientační běh do programu Olympiády dětí a mládeže, která se konala v Olomouckém kraji a všem se tam závody i atmosféra velmi líbila. Jsem rád, že můžu orientačnímu národu a hlavně mladým závodníkům oznámit, že i na další LODM, která se uskuteční ve dnech 23. – 28.6. 2013 ve Zlínském kraji, nebude orientační běh chybět. Dostali jsme se opět do jejího programu, spolu s těmito sporty : atletika, plavání, fotbal, basketbal, cyklistika, házená, judo, kanoistika, gymnastika, stolní tenis, tenis, triatlon, veslování, volejbal, OB, florbal, vzpírání. Centrum LODM bude město Uherské Hradiště, náš sport se uskuteční ve Zlíně a v okolí. Ještě vedeme jednání s organizátory ohledně počtu účastníků, ale již se těšte a připravujte. Závěrem tohoto bloku chci ještě dodat informaci, že usilujeme i o zařazení LOB do programu ZODM a je reálná naděje, že naší lobáci by již mohli soutěžit na ZODM v roce 2014 na Vysočině.

Závěrem chci popřát závodníkům pěkné počasí a ať kontroly naskakují, organizátorům ať vyjde vše co si předsevzali. Také poděkovat i vedení města za pozitivní přístup a pomoc při organizaci závodů. Další dík chci vyslat i sportovní redakci ČT Brno, která z těchto závodů bude pořizovat reportáž.

Ivan Matějů (Místopředseda ČSOS)