Závody pod záštitou primátora statutárního města Prostějov Františka Jury

Rozpis

Napsal Jiří Otrusina 8. dubna, 2024

Byl vydán Rozpis Mistrovství České republiky v orientačním běhu v knock-out sprintu 2024.

Test MČR KO Sprintu

Napsal Jiří Otrusina 25. března, 2024

V Kostelci na Hané proběhl ostrý test Mistrovství České republiky v orientačním běhu v knock-out sprintu. Závodníci, ale pořadatelé letošního MČR dostali příležitost vyzkoušet si tuto zatím velmi novou disciplínu OB. Vítězi se stali Lucie Dittrichová a Daniel Vandas. Výsledky, postupy, fotky v ORISu.

Logo závodu

Napsal Jiří Otrusina 22. února, 2024

Pozvánka Petra Kubáska

Napsal Jiří Otrusina 15. února, 2024

Předchozí mapy a popis terénu

Napsal Jiří Otrusina 18. ledna, 2024

Terén by se dal charakterizovat jako 100% rovinatý. Závodníci budou běhat městskou a sídlištní zástavbou a přilehlými parky. Snahou pořadatelů je maximální využití zajímavých areálů, pasáží, vnitrobloků, atrií a dvorů.

Prostor závodu byl v minulosti již několikrát zmapován. Část závodního prostoru byla zachycena na mapě Sady z roku 1981. Následovaly první mapy prostoru s názvem Prostějov - centrum a Hvězdárna obě z roku 1996 v měřítku 1 : 2500. Následovala mapa z roku 1999 v měřítku 1: 5000 Prostějov - Hvězdárna.

V druhé polovině 90. let dochazí ke zrodu nové OB disciplíny. Orienťák se z lesa přesouvá i do měst a parků formou kratších jednodušších závodů. Již se nejedná pouze o náborové akce pro nováčky, ale plnohodnotné závody pro nejlepší světové běžce. Na rozvoji městských závodů ve Skandinávii, střední Evropě a Číně se nejvíce podilí sdružení PWT (Park World Tour). Po třech českých zastávkách se PWT dostává v roce 2002 i do Prostějova. V zime 2002 ještě před mapou pro PWT vzniká mapa s názvem Plumlovské předměstí určená k dnes již legadarnímu seriálu závodů CEWOL (Central Europe Winter Orienteering League).

Následuje mapovaní dalších předměstí Anenské, Brněnské CEWOL 2003 a Olomoucké PWT 2004. Z těchto čtyrech map předměstí vzniká v roce 2008 takřka monumetalní dílo Prostějov v měřítku 1: 5000 na formátu A1 určené pro konkres IOF při MS 2008. V tomto roce tento několikrát zmapovaný prostor zažívá největší slávu v podobě závodu kvalifikace sprintu MS 2008. Vzniká mapa v novém sprintovém klíči s názvem Prostějov Hvězdárna.

V dalších letech dostavá prostor odpočinek od velkých závodů a je využíván pro trénink a školní závody. Z větších akcí sem zavítá po 8-leté pauze v roce 2016 Mistrovsví Evropy neslyšících na mapě v novém sprintovém klíči Zámek Prostějov. Následují další světové akce v roce 2019. EUOC 2019 (European Universities Orienteering Championships) s mapou Prostějov a Mistrovství světa neslyšících 2019 s mapou Máneska. Tyto mapy jsou zároveň evidované jako poslední vydané z toho prostoru. V roce 2024 bude Prostějov hostit domácí šampionát v nové disciplíně Knock-Out Sprint.

Vítejte

Napsal Jiří Otrusina 3. ledna, 2024

Vítejte na stránkách Mistrovství ČR v knock-out sprintu 8. 5. 2024. Letošní teprve druhé mistrovtví v této nové disciplníně v Česku pro vás připravují pořadatelé z OOS SK Prostějov. Tento několikakolový závod se uskuteční v Prostějově. Zde jsou základní informace o závodu převzaté z oficiálních dokumentů ČSOS sekce OB.

PROVÁDĚCÍ PŘEDPISY
SOUTĚŽNÍ ŘÁD
KLASIFIKAČNÍ ŘÁD